5+1 NEDEN ARTOPOL?: BORAN GÜNDAY

25 Haziran 2024 / 23:10
blog

5+1 NEDEN ARTOPOL?: BORAN GÜNDAY

1) Neden sanat?

 

Sanatla küçüklüğümden beridir haşır neşirdim, kendimi en çok verebildiğim, en ait hissettiğim yer sanatın içi ve sanatla uğraşanların yanı oldu. Annemden gelen bir uğraştı çizmek, üretmek… Sanatçılık da her meslek gibi bir yaşama aracıdır. Ancak bizim mesleğimizin farkı; duygularımızın ve düşüncelerimizin özgürce temsil edilebildiği bir alan bulmamız. Bu yüzden sanat.

2) Sanatınızı 5 kelime ile nasıl tanımlarsınız?

Duygusal, dışavurumcu, simgesel, ritüelistik ve canlı.

3) Eserleriniz konuşsaydı izleyicisine ne söylerdi?

Muhtemelen anlık duygularından ve ruh hallerinden bahsederlerdi. Yaptığım işlerde kişilerin soyutlanmış ifadeleri mevcuttur. Her işe koyduğum adlardan da onların karakterleri hakkında fikir edinmek mümkün. Kendilerinden bahseden, çok konuşan, bazen söylenen bazen de efkarlanan, insancıl duyguları ön planda olan, duygusal kişilerdir yaptığım portrelerdeki insanlar.

4) Sanat yaşantınızda unutamadığınız bir anınız var mı?

Her an kendince özeldir, atfettiğimiz anlamlar belirler onların önemini. Ancak aklımda beliren ilk şey; ilk tablomu sattığımda bana yazılan mesajdır.

5) Size garip gelen takıntılarınız var mı, bu sanatınıza yansıyor mu?

Var, her sanatçının da olmazsa olmazıdır takıntılı düşünceleri; çünkü bizim işlerimizi yaratan da peşinden sürüklendiğimiz fikirlerdir, idealardır. Benim “takıntım” ise insanın hislerine ve duygularına olan bağımlılığı ve düşkünlüğüdür.

+1 Neden Artopol?

Artopol çünkü; sıcak insanlardan oluşan canlı ve enerjik bir ekibe sahip, işlerine sahip çıkan, kendi adıma konuşacak olursam, eserlerini kitlelere göstermek isteyen gençlere bir alan yaratan profesyonel bir galeri.