5+1 NEDEN ARTOPOL?: HİLAL SUNN ERDOĞAN

06 Temmuz 2024 / 20:03
blog

5+1 NEDEN ARTOPOL?: HİLAL SUNN ERDOĞAN

1) Neden sanat?

Ben genelde yaşadıklarımı içime atan bir insanım. Bir de toplum kalıplarının içine sıkıştıkça, hayatı böyle sürdürmek gerçekten yorabiliyor. Bu yüzden sanat benim için içsel bir ihtiyaç haline geldi. Ruhumun ifadesi ve olabildiğimce özgür olabildiğim bir yer.

2) Sanatınızı 5 kelime ile nasıl tanımlarsınız?

Sade, karmaşık, özgür, duygusal, nereye gittiği belli olmayan.

3) Eserleriniz konuşsaydı izleyicisine ne söylerdi?

Her biri, hepimizin kalbinin derinlerinde bulabileceği farklı bir hikaye anlatırdı. İçsel dünyamızdaki düşünceler ve duygular gibi, karmaşıklık içinde bile bir anlam ve güzellik bulabileceğimizi hatırlatırdı. Aslında her çizgi, bir düşünce veya anı halinde bir araya gelerek bizim kim olduğumuzu şekillendirir.

4) Sanat yaşantınızda unutamadığınız bir anınız var mı?

Yaklaşık 8 sene önce bir sergim mekan tadilatı sebebiyle ertelenmişti. O zamanki hayal kırıklığımla, bitmiş olan 10 eserimin tümünü çöpe atmıştım. Şuan olsa yapmazdım.:)

5) Size garip gelen takıntılarınız var mı, bu sanatınıza yansıyor mu?

Takıntı değil ama, genel olarak izleyicilerin "deli işi" diye adlandırdığı eserlerimin, varolan hiparaktivitemin aksine büyük sabır, konsantrasyon ve sakinlik gerektirmesi bana tamamen terapi oluyor. Galiba bu gördüğümüz sadelik ve kaos da tamamen bu zıtlık sonucu ortaya çıkıyor.

+1 Neden Artopol?

Artopol'de ilk dikkatimi çeken, bünyesinde yenilikçi ve özgün sanat eserlerini bulundurması oldu. Hem sanatçılara hem de ziyaretçilere samimi ve davetkar bir atmosfer sunması ve uzman yol göstericiliği ise Artopol'ü tercih etmemde büyük rol oynadı. Enerjilerini çok seviyorum.