BEGÜM EYİLİK "PHOENIX" SOLO SERGİSİ

24 Mart 2023 / 11:47

“PHOENIX BY BEGÜM EYİLİK”

 Artopol Art Gallery, 24 Kasım -18 Aralık 2022 tarihleri arasında Begüm Eyilik’in Phoenix adlı ilk kişisel sergisini gerçekleştirecektir. Küratörlüğünü Dilara Orhan’ın yaptığı sergide, Eye ve Galaxy serileri öne çıkarken, ayrıca yarı değerli taşlarla hazırladığı Geode serisinden çalışmaları da izleyiciye sunulacaktır.

Phoenix diğer adı ile Anka, birçok gelenekte yer alan efsanevi, ölümsüz bir kuşun adıdır. Ruhun yücelmesi ve yaşarken yeniden doğuş gücünü, saf olmayı, erdemliliği, sadakati, zarafeti ve hakkaniyeti temsil eder. Sergide, Phoenix’in değerlerini tanımlayan ve duru içgörüyü anlatan ve bu kavramların her birine değinen çalışmalar, Eye serisine aittir.

Mitolojide, Kaf dağına gitmek için “Yedi Dipsiz Vadi’yi aşılması gerektiği söylenir. Aşk, Tevhid, İstisna, İstek, Marifet, Yokluk ve Hayret adlı vadileri bütün kuşlar göç sırasında kapıldıkları hevesler yüzünden geçemezken, sadece Phoenix-Anka kuşunun tüm sabır ve emekleriyle geçtiği söylenir. Eyilik, burada anlatılan 7 dipsiz vadiyi 7 farklı boyutta Galaxy serisi ile imgelemiştir.

Begüm Eyilik, pandemi sürecinde yoğunlaştığı sanat üretimlerine, ilk olarak hocası Nur Aydın’ın atölyesinde aldığı eğitim ile başlamıştır. Eyilik, birçok farklı tekniği ‘reçine ve epoksi’ ile buluşturur ve sanatın kolaj halini disiplin olarak edinmiştir.

Bu sene 4.sü düzenlenen London Contemporary’de, komite tarafından seçilerek, ilk kez uluslararası platformda sanatseverlerle buluşmuştur. 2-23 Aralık 2022 tarihlerinde ise Venice Art Fair kapsamında Palazzo Bembo’da sergilenecektir. 

Begüm Eyilik’ın ‘’Phoenix’’ adlı kişisel sergisini, 24 Kasım- 18 Aralık tarihleri arasında 10:00 – 22:00 saatlerinde 42 Maslak’ta yer alan Artopol Gift Gallery’de ziyaret edebilirsiniz.