"DENGE" KAAN BALTACI SOLO SERGİ

09 Nisan 2023 / 12:35

 ''DENGE''  KAAN BALTACI SOLO SERGİ

Artopol Art Gallery, Kaan Baltacı’nın “DENGE” adlı solo sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 42 Maslak’ta yer alan Artopol Art Gallery’de 26 Nisan-14 Mayıs 2023 tarihleri arasında ziyarete açık olacak sergi, izleyicisine anakronik bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Çağdaş çini sanatı, eski sanatın modern bir yorumudur. Kaan Baltacı, yapıtlarında geleneksel çini sanatının izlerini taşırken aynı zamanda izleyenlere çağdaş bir estetik sunmayı da hedefler. Sanatçı, çağdaş çini sanatını, figüratif soyutlamalar şeklinde yorumlar. Çalışmalarını genellikle seramik ve aynalı duvar panoları içerisine yerleştirerek yapmaktadır. Baltacı, bu tür eserlerle, eski ustaların mirasını sürdürmekle birlikte, aynı zamanda modern bir estetik yaratmaktadır.

‘’Dünya değişiyor. Dengemiz bozuluyor. Modern sanatta gelinen nokta ortada. Doğu-Batı dengesi ile. Geleneksel ve gelecek ile günümüze uyarlanmış bir denge olabilir mi?  Yeniçerileri vogue dansı yapsa? Demir tahta bir padişah otursa? Şahmeran haremde partiye katılsa nasıl olur? Çini sanatımıza yeni bir boyut geliyor. Belki de dengeleri değiştirmek gerekir.’’

Baltacı, yukarıda belirttiği şekilde tanımladığı sergisinin ana fikrini, yapıtlarında kullandığı figürler ve temaların zıtlığı ile beraber oluşan dengeye odaklanıyor.

1985 İzmir’de doğan Kaan Baltacı, 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Türk Sanatları bölümüne girdi. Ana sanat dalı olan seramik ve çini dışında farklı sanat pratiklerinde eğitimler aldı. 2008 yılında mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşti. Topkapı Sarayı başta olmak üzere birçok tarihi yapının restorasyon çalışmasında bulundu. 2010 yılında ilk kişisel sergisini açtı. 2012 yılında W Hotel'in yılın tasarımcıları ekibinde yer aldı.

ABD Büyükelçilik Koleksiyonu için seçilen ilk Türk sanatçı olan Kaan Baltacı ürettiği ‘’Zero Point’’, ‘’New Age’’, ''Sun Of Ankara'' ve diğer dört eser koleksiyonu ile sanat dünyasında adından söz ettirdi.  Bu dönemde aynı zamanda, Muhteşem Yüzyıl dizisinde kostüm tasarımı ve asistanlığının ardından 2016 yılında Bodrum’da Atelier Kabal isimli atölyesini açtı. Tasarımları New York ve Londra'da sergilendi. Seramik sanatı ve Türk Sanatları üzerine 7 kişisel 15 karma sergi düzenledi. Çok yönlü sanatsal yaklaşımı ile; sanatın birçok alanında çalışmalarını sürdürürken ilk film senaryosunu da yazdı. 

Kaan Baltacı’nın uzun zamandır beklenen kişisel sergisi “DENGE’’ Artopol Galeri’de 26 Nisan- 14 Mayıs 2023 tarihlerinde izleyicileriyle buluşacak.

Sanatçı profiline gitmek için tıklayınız.