Geleneksel Galeri Anlayışına Farklı Bir Boyut

09 Haziran 2022 / 18:14

Pınar Türker Uygun’un Home Art Nisan Sayısında Yer Alan Röportajı

Pınar Türker Uygun

1.Artopol ne zaman kuruldu?

Artopol Sanat Galerisi, 20 yılı aşan sanat deneyimiyle, sanatı Türkiye’de kurumsal yapıya kavuşturmak için Kasım 2019’da kuruldu.

2. Bünyesindeki sanatçılardan ve stillerinden bahseder misiniz?

Artopol Sanat Galerisi’nin bünyesinde 100’e yakın genç ve orta kuşak sanatçı yer alıyor. Her geçen gün bu sayı artıyor. Kendi ekol ve stillerinde dikkat çeken, yükselişte olan ve genç yaşta olmalarına rağmen kısa zamanda önemli koleksiyonlara giren sanatçılar hepsi. Sanatçılar; küratörler, akademisyenler, sanat eleştirmenleri ve koleksiyonerlerden oluşan danışman ekibimiz tarafından seçiliyor. Sanatçıların tüm eserlerinde çağdaş akımlarının farklı tekniklerini görebilirsiniz.

Bunlar arasında tuval üzeri pentür ağırlıklı soyut, figüratif, gerçekçi ve gerçeküstü, pop-art, pop-minyatür gibi akımlar ağırlıkta olup, heykel, baskı ve dijital sanat gibi çeşitli tekniklerden oluşan seçkin eserlere de yer veriyoruz.

Galeri için Mekan Önemli midir

3. Bir galeri için mekan önemli midir? Yeni yerinizde neler olacak?

Galeri mekanı eserin doğru sergilenmesi için kesinlikle önemli. Artopol, güçlü bir online platform ve oldukça büyük fiziki galeri mekanı ile yüzlerce sanat eserini sunan bir yapıya sahip. Fiziki galeri mekanı oluşturulurken ışıklandırmadan, depolamaya, eserlerin sigortalanmasından, farklı sergileme mekanizmalarına kadar çok farklı detaylar düşünüldü. Yüzlerce sanat eserini bir arada sergileyebilen, yeni nesil, öncü, yenilikçi ve belki de ülkemizin en çok görülmeye değer sanat galerisini kurmuş olduk.

Yeni mekanımız, aslında, 42 Maslak’ta ilk kurulan ana galeri haricinde iki farklı galeri alanımız. Ana galeride, online platformda yer alan eserlerin tümünü sergiliyoruz. Bir diğer mekanımız Artopol Rouge’da farklı konseptlerde grup sergilere yer veriyoruz. Üçüncü mekanımız ise solo sergileri ve sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirdiğimiz bir bölüm olarak tasarlandı.

4.Dekorasyon ile sanat arasındaki ilişkiyi nasıl yorumlarsınız?

Bence, sanat her şeyden önce yaşam kalitesine yapılan bir yatırımdır. Büyük beğeniyle aldığınız ve yaşam alanını dekore ettiğiniz mobilya ve eşyalar, onlara eşlik eden sanat eserleri olmadan eksik ve yavan kalacaktır.

Sanat eserleri hem iç, hem de dış mekanların dekorasyonlarında, mekanın ruhudur.

Öne Çıkan Sanat Akımları

5. Son dönemde öne çıkan sanat akımları nelerdir.

Son yıllarda, X ve hatta Y kuşağı sanat alıcıları önem kazanmaya başladı. Bu yüzden Dünya çağında çağdaş sanatı yakından takip eden bu nesil farklı malzemeler, teknik ve uygulamalardan oluşan soyut ve pop-art işlere ilgi gösteriyorlar. Ayrıca edisyonlu, dijital medyalar da önem kazandı.

6. Pandemi dönemi ve devam eden dönem sanat galerileri için nasıl bir değişikliğe neden oldu?

Açıkçası biz Artopol olarak, bu zor dönemi öngörmüşçesine, 2020‘nin Ocak ayında, güçlü bir online galeri sistemini oluşturmuştuk. Pandeminin ilk üç ayında, sosyal medyadaki varlığımızı da güçlendirdik. Sanatçılarımızla yaptığımız canlı sohbetlerle hem takipçilerimizle olan ilişkimizi sürdürdük, hem de Artopol’ü daha yakından tanıtma fırsatı bulduk. Pozitif yönden bakarsak pandemi, sanata olan ilginin arttığı bir dönem oldu. İnsanlar evlerinde daha çok zaman geçirdikleri için dekorasyonla birlikte, bunun tamamlayıcısı olan sanat eserlerine yöneldiler. Negatif yönü ise, genel anlamdaki ekonomik daralmanın sonucu, sanat piyasasının da etkilenmiş olması. Yine de ulaşılabilir sanat önem kazandı.

Sanat ve Ev, Ev ve Sanat

7. Sanat ve ev, ev ve sanat denince siz bu iki unsuru nasıl yorumluyorsunuz?

Daha önce bahsettiğim gibi, mekanın iç ve dış dekorasyonuna yapacağınız yatırımlar, sanat eserleri olmadan tam karşılığını vermeyecektir. Yaşam alanınızda, en gösterişli dekorasyon uygulansa da resim, heykel gibi sanatsal objeler olmadan düşlediğiniz ortamı yaratmazsınız. Sanatın yaşaması için evlere ihtiyacı var, evlerin yaşanabilir olması için de sanata ihtiyacı var.

8. Eklemek istediğiniz başka konular var mı?

Artopol, geleneksel galeri anlayışına çok farklı boyut kazandırdı. Yüzlerce eserin yer aldığı 600 metrekarelik alanımız, saatlerde sıkılmadan gezebileceğiniz ve sonunda mutlaka kendinize yakın hissettiğiniz bir sanat eseriyle karşılaşacağınız bir mekan oldu. Fiziki olarak 42 Maslak’ta yer alan galerimize gelme fırsatı bulamayanlar da, online sitemizden eserleri detaylı olarak inceleyip, kolaylıkla satın alabiliyorlar. Bütün bu deneyimleri yaşamak için herkesi Artopol Galeri’ye davet ediyorum.