Metaverse

08 Haziran 2022 / 10:56
blog

Metaverse, insanların herhangi bir çaba göstermeden, yalnızca kullanacakları sanal gerçeklik cihazları sayesinde, zihinsel olarak kendilerini orda bulunduklarını hissedecekleri sanal evrene verilen isimdir. İnsan zihnine bu yapay evrene dâhil olma imkânını sağlayan Metaverse; bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde erişilebilir bir yapıya sahiptir. Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayımladığı roman olan Snow Crash’de, bu kavram kurgusal bir dünyayı temsil etmek için kullanılmıştır. Bu zihinsel dünya, bir kamusal mekân oluşturma vaadi sunmaktadır. Para birimi ise kripto para piyasasında işlem görmektedir. Metaverse’te deneyimler ve yapılanların duraklama, sona erme ya da sıfırlanma gibi bir durumu söz konusu değildir. Oturum kapatıldığı takdirde her şey var olmaya devam eder. Gerçek dünyanın aksine her türlü topluluğa ev sahipliği yapmak mümkündür ve kullanıcılar tarafından aynı olay aynı anda deneyimlenebilir. Kendinizi ifade ettiğiniz avatarı ise dilediğinizce değiştirme ya da tasarlama imkânı sunulmuştur. Bu bağlamda bakıldığında, Metaverse ile birlikte hem gerçek dünyadan hem de dijital dünyadan elde edilerek oluşturulmuş deneyimler sunulmaktadır. Bu noktada, gelecekte önemli rolleri olacağı düşünülmektedir.

Teknolojik açıdan geliştiği takdirde, insanların sanal gerçeklik cihazları sayesinde alışveriş yapma ya da sinemaya gitme gibi pek çok eylemi herhangi bir fiziksel çaba harcamadan gerçekleştirme fırsatına sahip olacağı öngörülmektedir. Ödeme sistemleri, kimlik doğrulama ve reklamlar açısından da büyük farklılıklara sebep olabileceği gündemde olan konulardan. Biz de Artopol ekibi olarak Metaverse konusunda çeşitli projeler yürüterek bu dijital dünyaya desteğimizi sağlamaktayız.

Neler Yapmak Mümkün?

Şu anda Metaverse’de insanlar, avatarları sayesinde kendilerini temsil edebilme, avatarları üzerinde değişiklikler yapabilme ve kendi aralarında birbirleri ile iletişim kurabilme olanaklarına sahip durumda. Bu sanal evrende, dijital para birimini kullanarak giysi ya da çeşitli oyun içi satın alımları yapabilmek mümkün. Mikrofon ve sohbet kutusu aracılığıyla sohbet edebilmek, sanat müzesine gitmek gibi çeşitli geziler yapabilmek ya da konsere gitmek gibi yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler de bulunmakta. Ayrıca kullanıcıların kendilerine ait bir dijital arsa satın alarak bu arsayı dilediklerince doldurabilmesi, hatta alım satım yapması veya kiralayarak gelir elde etmesi de yapılabilecekler arasında.

Metaverse Arsa Nedir?

Metaverse, kullanıcıların bu dünya aracılığı ile sanal varlıklar oluşturmalarına olanak sağlayan ve oluşturulan bu varlıkların alınıp satılabilmesi için de farklı coinlerin kullanıldığı dijital bir dünya olarak ifade edilmektedir. Metaverse de üzerinde bulunduğumuz dünya gibi kara parçalarından oluşmaktadır. Bu kara parçaları, blok zincirinde NFT’ler olarak temsil edilir. NFT’leri satın alan kişi, bu işlem sayesinde tam mülkiyet hakkını elde etmiş olur. Metaverse araziler, bu dijital dünyaya yapılabilecek en kârlı yatırım olarak görülmektedir. Zamanla değer kazanabilme imkânı bulabileceğiniz bu arazileri alıp satabilir ya da kiralayarak kazanç elde ederek bu yatırımlar sayesinde pasif bir gelir elde etmeniz de mümkün. Her Metaverse, sabit bir boyuta sahip belirlenmiş sınırlı sayıda araziden oluşur. Örneğin; Decentraland Metaverse 90.601 (16m x 16m) parselden oluşurken, Sandbox Metaverse ise 166.464 (96 x 96 adet) araziden oluşmakta. Bu dijital arazileri; araç, bina, oyun ya da her türlü 3B nesne ekleyerek doldurabilirsiniz. Aynı zamanda bu varlıkları da diğer kullanıcılara kiralamanız mümkündür.

Metaverse ile Amaçlanan Ne?

Şu anda daha çok oyun teknolojileri için kullanılan metaverse hakkında, ilerleyen zamanlarda bireylerin daha çok sosyalleşebileceği bir evren yaratılması hedefleniyor. Bu yeni evrenin; sanal ve gerçek hayat arasında bir köprü kurarak, oyunlara gerçekçi bir deneyim sunması, çalışma ortamlarında büyük farklılıklar yaratması, sosyalleşme açısından alışılmışları tamamiyle değiştirmesi istenirken, sanal dünya ile gerçek dünyayı birleştirmek amaçlanıyor. Bu amaçlar doğrultusunda yürütülen hâli hazırda birçok proje bulunmakla birlikte, Artopol ekibi olarak biz de, Metaverse konusunda projeler yürüterek gelecekte büyük önem taşıyacağı öngörülen bu evrene katkı sağlamaktayız.

Nedir Bu NFT? yazımız da ilginizi çekebilir.

Yatırımcılar Arasında Kimler Var?

Metaverse’e gösterilen ilginin her geçen gün artmasıyla birlikte, bu sanal evrene yatırım yapmak isteyen kişilerin sayısı da aynı oranda artış göstermekte. Bugün dünyada birçok insan tarafından Metaverse için yatırım yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. Bu durum, ünlü firmaların da bu alana ilgi göstermesine ve çalışmalar yürütmeye başlamalarına neden oldu. En önemli yatırımcılar arasında ise; sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Oculus şirketini 2 milyar dolara satın alan Facebook gelmekte. Facebook bu konuda Microsoft gibi önemli şirketlerle anlaşma imzalayıp iş birliği yaparak çeşitli şirketlerin de dijital evrene adım atmasını sağladı. Aynı zamanda Roblox gibi oyun firmaları da bu evrenin geliştirilmesi adına çeşitli yatırımlarda bulundu.

Metaverse Yatırımı Nasıl Yapılır?

Metaverse’ün internetin geleceği olduğunu düşünen ve sanal evrende varlık göstermek isteyen bireyler, başta Facebook olmak üzere çeşitli büyük şirketlerin de bu alana yatırım yapmasının ardından bu sanal evrene nasıl yatırım yapabileceklerini düşünmeye başladı. Bu kişilerin öncelikle yapması gerekenlerden ilki bir Metaverse cüzdanı edinmek. Sonrasında detaylı bir araştırma sonucunda arsa almak istediğiniz şirkete karar vermelisiniz. Seçtiğiniz şirket üzerinden coin aldıktan sonra, alacağınız arsa hakkında seçici olmanız son derece önem taşıyor. Bu bağlamda yapmanız gereken ise; sizin için en kârlı ve en iyi arsayı seçmek. Alacağınız arsaya karar verdikten sonra, araziye ilişkin adayı ve ardından parseli seçmelisiniz. Son olarak daha öncesinde satın almış olduğunuz Metaverse coinler aracılığı ile araziyi satın aldığınızda yatırım işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

Metaverse’de Arsa Nasıl Alınır?

Günümüzde Metaverse’ün oldukça popüler bir hâle gelmesinden ötürü birçok birey de bu dijital evrende bir arsa sahibi olmak istiyor. Bu kişilerin öncelikle yapması gereken; bir kripto para cüzdanı oluşturmak. Ardından seçtiğiniz platform üzerinden bir hesap açmanız gerekmekte. Hesap açtıktan sonra ise meta veri deposu jetonları satın almalısınız. WazirX veya CoinDCX gibi kripto borsalarına giderek ya da para birimi yüklü cüzdanınızı kullanarak kolayca bu jetonlara sahip olabilmeniz mümkün. Sonrasında almayı düşündüğünüz oyun içi araziyi satın almalısınız. Satın almak istediğiniz oyunda bir hesap oluşturmanız ve kripto cüzdanınızı onların hesabına bağlamanız gerekecektir. Örneğin, sanal gayrimenkul için Decentraland'da, karakterler ve arazi parselleri için Axie Infinity'de oturum açmanız gerekmektedir. Eğer tüm NFT'lere kolayca ve tek bir işlemle erişmek istiyorsanız OpenSea ile bir hesap oluşturmanız doğru tercih olacaktır. Seçtiğiniz NTF’nin ödemesini yaptıktan sonra işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Metaverse’de Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mertaverse’in gün geçtikçe tercih edilirliğinin artmasından kaynaklı olarak bu sanal evrende arsa satın almak isteyen kişilerin, bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmesi gerekenler de ön plana çıkmış durumda. Öncelikle dikkatli olmanız gerkenlerden ilki; satın almayı düşündüğünüz arsanın bulunduğu sanal evreni iyice araştırmak. Bu konuda size önceden yapmış oldukları, vaatleri ve yol haritası gibi çeşitli etmenler yardımcı olacaktır. Bu sayede satın alacağınız arsanın sanal evreninin güvenilir olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Diğer bir önemli husus ise Metaverse’ün üstüne inşa edildiği blok zinciri. Popüler olan blok zincirlerinden birini seçmeniz, sizin için daha faydalı olacaktır. Örneğin; Solana, Ethereum ve Binance blok zincirleri üzerindeki metaverse projeleri popülerleşmeye devam ediyor. Tercihinizi onlardan yana kullanabilirsiniz. Son olarak tokenin girdiği borsa listesi de son derece önem taşıyor. Eğer para henüz çok borsaya girmediyse, büyük borsalara girmesi halinde yükselmesi ihtimali oldukça fazladır.