Online Sanat Galerisi Nedir?

09 Haziran 2022 / 17:08
blog

Sanat eserlerini sergileyen fiziki galeriler sanat galerisi olarak adlandırılırken, sanat eserlerini online ortamda sergileyen web ya da eticaret siteleri de online sanat galerisi olarak isimlendirilmektedir. Teknolojinin ulaştığı nokta ve son dönemde yaşadığımızın pandeminin de ciddi etkisiyle online olmanın önemi tamamen ortaya çıktı. Günümüzde internetten alışveriş oranı önceki senelere göre de hayli yükselmiş durumda. Hal böyle olunca sanat galerileri de eserlerini online olarak sanat severlere sunmaya başladı.

Sanat galerileri, çağımızın en büyük nimetlerinden olan internet aracılığıyla bir sanat galerisinde olabilecek her türlü detayı içerisinde barındırıyor.

Sanat Galerisi Nedir?

Sanat galerisi, çeşitli sanatçıların eserlerinin sergilendiği ve bu eserlerin sanatseverler tarafından satın alınabildiği yerlerdir. Yazımızda genel olarak online sanat galerisinden bahsedilecek olsa da müzeye benzer şekilde eserlerin sergilendiği ve satıldığı yani salon sergisi yapan sanat galerileri de vardır.

Sanat galerileri genel olarak belli bir döneme veya görüşe uygun olan eserleri toplar ve içerisinde barındırır. Bu dönem veya görüş topluluğuna sanatsal odak denir. Örneğin bir sanat galerisi yalnızca çağdaş eserleri bünyesinde barındırıyor olabilir. Bu da sanatseverin ilgisini çeken dönem veya duruma uygun sanat galerisine gitmesini gerektirir. Online sanat galerilerinde gerek kategori sistemi gerekse arama butonu sayesinde sanatseverin tercih edeceği sanat eseri kolayca bulunabilmektedir. Yani birçok site gezmek yerine tek sitede birden çok sanatsal odak bulabilir.

Sanat Galerisinden Online Galeriye

Sanatın sergilenmesi günümüzden 300 yıl öncesine dayanmaktadır. Salon sergisi olarak tarihe geçen sanat galerileri, 1699’da Louvre Sarayı’nda açığa çıkmıştır. 1737’ye kadar kraliyet üyelerine özel olsa da bu tarihten sonraki sergilere halk da katılabilmiştir. 1764’te Antik Dönem Sanat Tarihi’nin başlamasıyla hem eleştiri hem de sanatın halkla tam anlamıyla bütünleşmesi sağlanmıştır.

Fransız Devrimi hem sanatseverliğin hem de sanatçılığın halk içinde yaygınlaşması için bir dönüm noktası olmuştur. Öyle ki, sanat sergilerine binlerce sanat eseri gelmiştir ve yarısından fazlası iade edilmiştir. 1881’deki bazı olaylarla bu sistem de değişir. Tüm sanat eserleri sergilenmeye başlar. Bu dönemden sonra artan salonlar tüm Paris’i kaplamıştır ve tüm burjuva sınıfının eğlencesi haline gelmiştir.

Sanat galerileri, salon sergisi olmaktan çıkıp gerçek sanatı arayan bir kapı olmaya burjuva sisteminin yıkılmasıyla başlamıştır. Bu dönemde gerçek sanat eserleri açığa çıkmış ve çıkarcılık azalmıştır. Bunu sağlayan da gerçek sanatçıların düzene karşı şekilde açtıkları ve gerçek sanatı sergiledikleri sanat galerileri olmuştur. Günümüze kadar uzanan sanat galerilerinin en modern hali de online sanat galerileridir. Teknolojinin nimetlerini kullanmakta olan bu sistemle sanat eserlerine ulaşım artık çok daha kolaydır.

Online Sanat Galerisinin Avantajları

Online sanat galerisi fiziki sanat galerileri gibi sadece bulunduğu lokasyonda bulunan kişilere değil tüm dünyaya ulaşabilmektedir. Dünyanın bir ucundan diğer ucundaki galerileri gezmek ve yeni eserler keşfetmek çok kolaydır. Eserler 7/24 izlenebilir ve sanat severlerin daha çok esere hızlıca ulaşmasında çok etkilidir. Ayrıca eserler online şekilde satın alınabilmekte ve güvenli bir şekilde sanat severlere teslim edilmektedir. Fiziki sanat galerini gezmek için ciddi bir zaman ayırmak gerekliyken online sanat galerisine internet olan heryerden ister bilgisayar, ister akıllı telefonlardan ulaşmak mümkündür. Bu da zamandan tasarruf etmenizi sağlar. İster molanızda, ister evinizde otururken, ister yolculuk esnasında sanat galerilerini gezmeniz mümkündür. Online galeriler detaylı filtremeler sunduğu için (Eser sahibine, kategoriye veya fiyat aralığına göre) ilgilendiğiniz ya da araştırdığınız eserlere çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Türkiye için Yararları

Fiziki sanat galerileri çoğunlukla başta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır. Online'a geçiş ile birlikte farklı şehirlerdeki sanat serverler de kolayca galerilerdeki eserleri gezebilmekte. Bu da sanatın tüm Türkiye'ye yayılması için önemli bir unsurdur. Antalya'da yaşayan bir kişi çok sevdiği bir ressamın İstanbul'daki sergisine fiziki olarak katılması oldukça meşakatli bir iştir. Ancak online galeri kavramı ile birlikte bu galeriye erişmesi 1 dakikadan az bir zaman almakta. Online olarak galeriyi gezebilir, eserleri inceler ve kolayca istediği eseri online olarak satın alabilir.

Online sanat galerisi gezintisi esnasında aklınızdaki soruları, almak istediğiniz bilgileri dijital olarak galeriye iletme ve geri dönüş alma imkanı vardır. Burada iyi bir online sanat galerisi nasıl olmalı sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu konuya yazımızın son bölümünde yer vereceğiz.

Hangi Kategorideki Eserler Yayınlanır?

Fiziki bir sanat galerisinde yer alan tüm eserler online sanat galerisinde de yayınlanabilir. Yağlıboya, suluboya tablolar, heykel, baskı, kolaj gibi eserler online olarak yayınlanabilmektedirler. Genellikle galeriler ciddi bir çalışma ile ürünleri fotoğraflarlar ve sonrasına eser bilgisi ile online galeriye yüklerler.

Pandemi ve Online Patlaması

Pandemi ile birlikte online kavramı tüm insanlık ile buluştu. Birçok fiziki mağaza ürünlerini internet ortamında satmaya başladı. Fiziki toplantılar yerini dijital toplantılara bıraktı. Benzer şekilde sanat galerileri de online ortama taşınmaya başladı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu online olma durumu sanat eserlerinin daha çok kişiye ulaşmasını sağladı ve sanat eserleri sahiplerinin daha bilinir olmasını sağladı.

Gelecekte Online Sanat Galerileri

Teknoloji durmadan gelişmekte. Eticaret kavramına hergün yeni bir eklenti geliyor. Bu da elbette online sanat galerilerinin kendilerini geliştirmesi gerekliliğini ortaya koymakta. Profesyonel online sanat galerilerinin de gelişen teknolojiyi bir taraftan kontrol etmesi ve gerekli değişiklikleri yapması gereklidir.

Sanat eserlerinin ve sanatçıların limitsiz ve kolay bir şekilde insanlara ulaşması sanatın kendisi için de büyük bir avantajdır. Daha az bilinen sanatçıların daha çok bilinmesi, eserlerinin çok yüksek sayıda kişiye ulaşması sanatın gelişmesi ve büyümesi için de oldukça önemlidir. Görünen o ki sanat ve sanatçıya verilen değer günden güne büyüyecek... Sanatla ilgilenen daha çok kişi olması toplum içerisinde oldukça önemlidir. Ülkelerin gelişmesi, daha bilgili ve yaratıcı kişilerden oluşmasının baş kaynaklarından birisi de elbette sanattır.

Profesyonel bir Online Sanat Galerisinin Özellikleri

  • Online galerinin çok hızlı çalışması galeri ziyaretçileri için belki de en önemli noktadır. Bu yüzden profesyonel galeriler bu konu için ciddi bir yatırım yaparlar.
  • Benzer şekilde ziyaretçilerine en iyisini sunmak için yazılım ve tasarım konusuna ciddi bir bütçe ayırırlar.
  • Ziyaretçilerin güvenliği için gerekli uygulamaları sağlarlar.
  • Ziyaretçilerinin aradıkları eserlere kolayca ulaşması için profesyonel bir altyapı kullanırlar.
  • Her ziyaretçisi çok değerli olduğundan onlardan gelen soru ve bilgi isteklerine özenlice geri dönüş sağlarlar.
  • Bu galeri eğer sanat eserlerini online satan bir e-ticaret sitesi ise ödeme çözümleri konusunda da profesyonel altyapı kullanırlar.
  • Eserleri online olarak en iyi şekilde göstermek için profesyonel fotoğraf ekipmanlarına sahiptirler ve eser fotoğraf çekimi için ciddi emek verirler.
  • Sanat eserleri hakkında tam bilgi vermek için eser bilgileri haricinde sanatçı bilgilerini de tüm detayları ile ziyaretçilerine sunarlar.
  • Sanat eserinin yapım yılı, ölçüsü, çerçeve bilgisi, yapımında kullanılan malzemeler gibi tüm detayları ziyaretçilerine sunarlar.
  • Sanatçı ile ilgili doğum tarihi, eğitim ve genel tarzı ile ilgili bilgi verirler.

Artopol Sanat Galerisi

Artopol Sanat Galerisi olarak Sarıyer İstanbul'da hizmet vermekteyiz. Artopol.com.tr web sitemizde tüm sanat eserlerimizi online inceleme ve güvenli bir şekilde sipariş verme imkanı mevcuttur. Tüm sorularınız için bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Sanat Eseri Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler yazımız da ilginizi çekebilir.