PELİN KİLİMCİ "TANIMSIZ VAROLUŞLAR" SOLO SERGİSİ

24 Mart 2023 / 11:51

PELİN KİLİMCİ’DEN “TANIMSIZ VAROLUŞLAR” SERGİSİ

Artopol Art Gallery, Pelin Kilimci’nin “TANIMSIZ VAROLUŞLAR” adlı solo sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 42 Maslak’ta yer alan Artopol Gift Gallery’de 12-27 Ocak 2023 tarihinleri arasında ziyarete açık olacak sergi, izleyicisine özgün bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Üretim serüveninde biyomorfik, amorf formlara dönüşen seramik ve cam heykelleri; Kilimci’nin  içgüdüsel olarak objeleri tamamen tanımsız ve kimliksiz tutarak, öncelikle izleyicinin esere anlam ve isim vermesini amaçlar.

“Yaratımlarımı tanımlamadan koruyarak dünyada tanımlanamaz halleri ile metalıktan kurtarmak istedim. Bu yüzden tek yaptığım tanım, üretim tarihleri ve hammaddeleridir. Formu tanımdan özgün bırakıp sonsuz yeni varyantların izleyiciyi bulmasını talep ediyorum.”

Sanatçı Pelin Kilimci yukarıda bahsi geçen kavramlar çerçevesinde insanların kendilerini dünyada bulunma biçimlerine odaklanırken bireyin özgür iradesi, seçimi ve kişisel sorumluluğuna yönelir. Bu yönelim benliği ve yaşamın anlamını bulmakla ilgilenir. İçsel varoluşun boşluğunun idrak edilmesi nesneleri ve görüntüleri zihnin görünümleri olarak gerçekleştirir. Aslında "saf bilinç durumu" ile bizi buluşturur.

İnsanlık, tarih boyunca etrafındaki canlı-cansız bütün varlıkları tanımlamaya meyilli olmuştur. Örneğin biri ile tanıştığımızda genellikle ilk gelen soru isminiz ve nereli olduğunuzdur. Hatta bir bölgeye yeni bir ırk göç ettiğinde orada yaşayan toplum karşısındaki insanı yabancılaştığı için korku ve genellikle tepkisel bir içgüdü ile karşılar. Bizlerle yaşayan köpek-kedi gibi(evcil) canlılar bile bizim iç huzurumuz ve kendi tanımlama dürtümüzden dolayı isim almış ve sahiplenilmiştir.

Şu anda günümüzde örneğin dijital ve four-D ye olan ilgi de aslında insanların yeni dünyalara yeni varoluşlara ait olmaya olan meyillerindendir. Sanatçı, bunun tam tersi olarak varoluşumuzu objeleştirerek daha somut, daha aidiyet duygusu vurgulayan bir anlayışa dikkat çekmek istemiştir.

Pelin Kilimci, Mimar Sinan Üniversitesi Seramik ve Cam Ana Sanat Dalında lisans eğitiminin ardından, 2009 yılında Işık Üniversitesinde “Sanat Kuramı ve Eleştirisi Bölümü’’  yüksek lisansına devam etti. Üç boyutlu sanat yaratımında daha da derinleşmek için, tezini çağdaş heykel sanatının önemli sanatçılarından “Anish Kapoor’un Mekan ve Malzeme Anlayışı’’ başlıklı konusu ile tamamladı. Bu dönemde Prof.Meriç Hızal, Prof.Halil Akdeniz gibi duayen hocalarla çalışma imkanı bulan Kilimci, aynı üniversitede ‘’Sanat Bilimi ‘’ doktora programını ‘’Sanatta Mikroskobik  Görüntülerin Dünya’da ve Türkiye’deki Yansımaları’’ başlığı ile 2018 ‘de başarı ile bitirdi. Ulusal ve uluslararası birçok sergide eserleri yer alan sanatçı, halen Beykent Üniversitesinde doktor öğretim görevlisi olarak eğitim vermektedir. 

Küratörlüğünü Dilara Orhan’ın üstlendiği, Pelin Kilimci’nin “Tanımsız Varoluşlar’’ adlı kişisel heykel sergisi 12 Ocak- 27 Ocak 2023 tarihlerinde 42 Maslak’ta yer alan Artopol Gift Gallery’de ziyaret edilebilir.